Újrakezdés a háború után 
/1945-1950/
 
   A nagy világégés és a front átvonulása Tatát sem kímélte meg a pusztulástól. A bombatámadások, a német csapatok visszavonulása, az utcai harcok, mind az emberéletben, mind épületekben és az állatállományban nagy kárt okoztak. A városba 1945. március 19-én érkeztek az szovjet csapatok.
    A Nemzeti Bizottság kezdeményezésére városunkban 1945 nyarán megalakult a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (MADISZ) városi szervezete, titkára Telkes János volt. A kommunista párt vezetőségének megbízásából Heltai Tibor felmérte a sportpályák állapotát, összeírta az itthon lévő sportolókat. A számbavétel szomorú eredménnyel végződött. A TAC-pálya lelátója leégett, a deszkakerítést elhordták, az öltözők romokban, a pálya belövések nyomát őrizte, a sportolók közül még többen nem tértek haza. A város sportegyesülete újbóli megteremtése érdekében ilyen körülmények között rendezte meg a MADISZ 1945. június 18-án az ifjúsági napot. Az elegyengetett futballpályán a Naszályi MADISZ ellen lejátszotta első, háború utáni 3:1-es győzelemmel végződött mérkőzését a TAC-MADISZ.
    Tíz nappal később az új egyesület megalakítása érdekében a TAC, a MADISZ és a MÁV vezetőinek a tárgyalása eredménnyel járt, és 1945. július 28-án a tóvárosi Keresztény Polgári Körben megalakult MÁV-TAC-MADISZ néven Tata háború utáni első sportegyesülete. Megválasztották a vezetőséget. Elnök: dr. Sárvári Sándor; ügyvezető elnök: dr. Mihály Géza; társelnök: Both Károly, Cseh Géza, Herczegh László, dr. Techlár Miklós és Várnay Rupert; titkár: Udvardi Károly; jegyzők: Grossmann Károly és Szentirmai Antal.
    A szakosztályok közül a futball szakosztály állt legelsőnek talpra és a futballcsapat 1945. október 14-én a Nyugat-magyarországi Alszövetség Győri I. osztály B csoportjában lejátszotta első őszi mérkőzését.
    A Tatai Újságban az 1946. évi bajnokságról több adatot találunk. A csapat edzésének irányítását Udvardi Károly (az olaszországi Juventus csapatában játszott), és a hazatért Dietrich Jenő vette át. Futballmérkőzéseit a TAC a közeli települések (Ács, Bánhida, Felsőgalla, Komárom, Vértesszőlős) csapataival játszotta. A nagy ellenféllel, a TSC-vel 1946. április 7-én lejátszott mérkőzés 2:0 arányú tatabányai győzelemmel végződött. Ennek az évnek a legemlékezetesebb mérkőzését - a 2:1-es vereség ellenére - a TAC az MTK-val vívta Hemerlein Ferenc, Greiner Tibor, Cserfői Imre, Ötvös Vilmos, Steiner László, Fojt István, Raffel Zoltán, Greiner József, Kiss József, Steiner Ferenc, Ipach Antal összeállításban. A mérkőzés után az MTK vezetői szerződést ajánlottak Hemerlein Ferencnek (Basa), ő nem élt a kínálkozó lehetőséggel, hű maradt a TAC-hoz. Két héttel később, a Győri ETO II. ellen játszott mérkőzésen látottak alapján Gallovits Tibor szövetségi kapitány Greiner Tibort és Martusz Ferencet meghívta próbajátékra az ifjúsági válogatott keretbe.
    A TAC futballcsapata a Győri csoport I. B osztályában az 1947-1948. évi bajnokságot a benevezett 14 csapatból a 10. helyen fejezte be.
    A többi szakosztály (atlétika, úszó, vízilabda, ökölvívó) is megerősödött 1947-ben. Krausz Sándor szervező munkája nyomán újjáéledt a nagy múltú úszószakosztály, s a fiatal úszók, a vízilabdázók a Győri-kerületi úszóversenyeken (Esztergom, Győr, Nagykanizsa, Sopron, Veresegyháza) sikeresen szerepeltek. Győrben a 100 méteres férfi gyorsúszásban Hidegvégi Egon második, a TAC vízilabdacsapata a versenyt követően Dani Jenő, Heltai Tibor, Zottl György góljaival 4:3-ra legyőzte a Szombathelyi Postást.
    A távolabbi városokba vonattal - a MÁV nagy kedvezményt biztosított az egyesületnek - ,a közelebbi helyekre romantikus körülmények Krausz Sándor és Telkes János autóján utazott a csapat.
Székesfehérvárott 1948-ban a Pestvidéki kerületi úszóversenyen a 200 méteres női mellúszásban Terbák Sári, a 3x200 méteres gyorsváltóban a TAC úszója elsőnek ütött a célba. A vízilabdacsapat 8:2-es gólszürettel legyőzte a Székesfehérvári AC-ot.
    Az atlétacsapat a mostoha pályaviszonyok ellenére az 1947-48. versenyévadban bizonyította, hogy a 16 fős versenyzői gárda edző nélkül, az idősebbek (Bognár József, Greiner József, Raffel Zoltán, Tóth László) irányításával meglepetésre is képes. Ez történt 1948 tavaszán a győri atlétikai versenyen, ahova a 60 mérföldes száguldás ellenére késve érkeztek, és Esterházy Miklós a megnyitó ünnepség résztvevőinek legnagyobb csodálkozására az autóján ülő versenyzőkkel behajtott a pálya közepén felsorakozott csapatok mellé. A verseny során a TAC 4x400 méteres váltója (Heitz Ferenc, Körmendi Géza, Greiner Tibor, Raffel Zoltán) a döntőben mellbedobással megverte a későbbi „villámikrek" két erősségét (Csányi György, Goldoványi Béla) felvonultató váltót. Az eredményhirdetéskor kiderült, hogy a tatai egyesület csapatversenyben a Budapesti Vasas mögött a második helyet szerezte meg, megelőzve olyan neves egyesületeket, mint a Győri ETO és a Pápa.
    Az ökölvívók kezdetben a Kristály Étterem, később a MADISZ egyik helyiségében tartották edzéseiket. A versenyzők közül Csanki István, Horváth József, Pintér László, Vitai Benő a megyei bajnokságban szerepelt.
    A kajakozók a Nagy-tavon saját készítésű csónakokban tanulták az evezést, s csak jóval később ülhettek igazi versenykajakba.
    A TAC rendezésében a tatai Nagy-tavon bonyolították le 1947. szeptember 6-8-a között öt nemzet részvételével a Munkás Európa Bajnokságot. Tatát ekkor ismerték meg a magyar sportvezetők, s ettől az időtől kezdve egyre gyakrabban rendeztek városunkban nemzetközi kajak-kenu versenyeket.
    A Minisztertanács 1948. március 5-én rendeletet adott ki az Országos Sporthivatal (OSH), és az Országos Sport és Testnevelési Tanács (OSTT) felállításáról. Az OSH első elnöke Hegyi Gyula. A Sporthivatalnak működése kezdetén a legnagyobb gondot a magyar sportolóknak a XIV. Nyári Olimpia játékokra (London, 1948. július 29-augusztus 14.) történő eredményes felkészítése jelentette. A sportvezetők élénk vitája előzte meg a helyszín kiválasztását, ahol a versenyzők a legkedvezőbb körülmények között készülhetnek fel az olimpiára.
    „Megmagyarázták - írta Elek Ilona -, hogy azért esett Tatára a választás, mert olyan párás éghajlatú helyet kerestek, ami legjobban hasonlított London éghajlatához. London klímája ugyanis a kontinensről érkezettek nehezen viselik el."
    A Sporthivatal szövetségi vezetői 1948. május 30-án megnézték Tatán az állandó olimpiai edzőtábor helyszínét, s elragadtatással nyilatkoztak.
    Az idő sürgetett s hihetetlen tempóban, egy hónap alatt, az angolkertből kisajátított területen felépült az atlétikai pálya, a lovardából a fedett sportcsarnok, a Kőporosban a felújított lőtér, a gimnáziumban a tornaterem, a Svejcerájban a lóistálló, mellette a csónakház.
    „A szerény létszámú női csapatot a tisztelendő atyák fogadták be, a férfiak pedig a gimnáziumban laktak. Ugyanott voltak az edzőtermek is. A két tábort - előírásszerűen - a gazdasági udvar választotta el egymástól."
A sikeres londoni olimpia után, s még az 1952-es Helsinki olimpia előtt 1951-ben megnyitották „az üdülőszerű szép, tiszta, kitűnően felszerelt létesítményt, korszerű edzőtermekkel, atlétikai pályákkal, szaunával." Tata edzőtáborával a versenysport fellegvára lett.
    Ebben az időben a városi sportja szerényebb és göröngyösebb úton járt. 1948 nyarán a TAC - a MADISZ megszűnése után - a MÁV helyett a Szakmaközi Bizottsággal szövetkezett és az egyesület Szakszervezeti TAC néven szerepelt tovább. A közgyűlésen elnöknek: dr. Techlár Miklóst; ügyvezető elnöknek: Kornéli Ferencet és Leopold Miklóst; titkárnak: Sarus Ferencet választották meg. Az új egyesület továbbra is anyagi gondokkal küzdött. Az egyesület sporttevékenysége leszűkült, csak a labdarúgó szakosztály működtetésére korlátozódott.
    Ilyen előzmények után több szakosztály létesítésének a szándékával választották meg 1949. augusztus 7-én tartott közgyűlésen a Szakszervezeti TAC új vezetőségét. Díszelnök: Apró Antal; elnök: Dojcsán Imre; társelnökök: Karácsonyi Tibor, dr. Techlár Miklós, Lunczer Mihály; alelnökök: Gáspár Béla, Lődi József, Miskolczi László, Vas Zoltán; ügyvezetők: Neimann Mihály, Lővi Károly; főtitkár: Greiner József. A labdarúgó szakosztály vezetője : Lusztig László. Atlétikai szakosztály vezetője: Szilva Géza. Ökölvívó szakosztály vezetője: Domoszlai Kálmán.
    Az egyesület labdarúgó szakosztálya 1949-52 között eredményesen működött. A futballcsapat Hámori István edző irányításával a Nyugat-dunántúli kerület I. B. osztályában játszott, és a 16 csapat közül a 9., illetve a 11. Helyezést érte el.
    Az egyesület mindvégig súlyos anyagi gondokkal küzdött. A Városi Tanács és a Szakmaközi Bizottság támogatása (felszerelés, utazás, étkezés) is kevésnek bizonyult. Ilyen körülmények között az 1950-es évek egyre inkább az üzemenként szerveződő egy két szakosztályos egyesületeknek kedveztek.

BACK